Хибс се бори за преднина в първия си сблъсък с Астерас в Лига Европа

Шотландският Хибърниън започна участието си в квалификациите за Лига Европа с чудесна победа над НСИ Рунавик от Фарьорските острови с общ резултат 12-5. Хибс ще се изправи срещу много по-опасен противник – гръцкия Астерас Триполис във втория квалификационен кръг.

Гърците завършиха на 5 място в Супер лигата миналия сезон и участват в европейския турнир за първи път от 2015-16.

Хибс беше безпощаден в атака в предишния кръг. Отборът на Нийл Ленън отбеляза 6 гола във всеки от мачовете срещу Рунавик. Съмнително е дали Хибс ще успее да достигне такова постижение срещу Астерас, който е доста по-труден опонент. Ленън ще трябва да се замисли върху отбраната си преди сблъсъка с гръцкия клуб. Хибс показа много уязвимост във втория си двубой с Рунавик. Защитата допусна 4 гола.

Рунавик не е професионален отбор и грешките на Хибс в защита ще бъдат наказани от Астерас доста по-сурово. Гърците са подобрили представянето си доста от предишния сезон след назначаването на Савас Пантелидис. Клубът се изкачи с 8 места в крайното класиране и си спечели място в Лига Европа. Тайната на Пантелидис за успеха му бе превръщането на стадиона на тима в крепост. Астерас е записал 8 от 12-те си победи на свой терен. Пантелидис успя да накара играчите си да дадат всичко от себе си при своите домакинства и Астерас срази шампиона АЕК Атина и завършилия на второ място ПАОК пред собствена публика. Най-голямата заплаха на Астерас в атака е Михалис Маниас, който отбеляза 12 гола миналия сезон.

Астерас все още не е започнал участието си в сезон 2018-19 на гръцката Супер лига. Клубът не е имал значима среща и в момента се подготвя за началото на сезона. Това може да навреди на представянето му в четвъртък вечер. Хибс може да се е изправил срещу непрофесионален отбор в първия кръг, но ще е в по-добра форма преди този мач.

Хибс ще успее да надделее на „Истър Роуд“ в четвъртък вечер. Защитата на тима ще удържи гърците и ще позволи на клуба да запише победа в първия мач. Същото обаче не може да се каже за реванша на двата тима. Феновете на Астерас правят стадиона на тима напрегнато място за срещи.

Ленън и Хибс са само на 6 мача от това да се класират за Лига Европа. Това е трудна задача, но клубът ще направи още една стъпка към груповата фаза с победа в четвъртък.