Значението на статичните положения в Мондиал 2018

Vlad1988 / Shutterstock.com

Франция си спечели място на финала на Мондиал 2018 във вторник вечер след като победи Белгия с 1-0 в Санкт Петербург.

Станахме свидетели на вълнуващ двубой между два тима, изпълнени с класни футболисти. Франция бе по-добрият отбор като цяло, но Белгия също се справи задоволително и имаше възможност да отбележи. Въпреки това, Франция вкара единствения гол в мача, който бе от ъглов удар.

Самуел Умтити бе играчът, който изскочи до гредата и успя да удари топката с глава, преди тя да бъде отклонена от Маруан Фелайни и да влезе в мрежата на белгийската врата.

От 158 гола, отбелязани в Световното първенство тази година, това бе 69-ят отбелязан от статично положение, което означава, че 43.67% от всички голове в турнира са били отбелязани по подобен начин.

Защо толкова голяма част от попаденията в Русия са били вкарани от статично положение?

Нов елемент в Мондиала е въвеждането на ВАР. След като вече се използва тази система, общо 24 наказателни удара са били отсъдени в груповата фаза на турнира, повече, отколкото когато и да било преди. Това означава, че е имало средно по 1 наказателен удар на мач по време на груповата фаза на турнира.

Реферите не се замислят при отсъждането на дузпи при почти всяка по-груба проява при ъглови удари или пряк свободен удар. Съдията знае, че може да си позволи да даде наказателен удар, ако види нещо, което изглежда подозрително, и ако е прав, тогава решението му ще бъде уважено. Ако повторението покаже, че отсъждането е грешно, то решението ще бъде отменено и няма да навреди на никого.

Защитниците вече са по-внимателни заради броя на дузпите, отсъдени до сега, и това дава повече пространство на нападателите в наказателното поле. Бранителят знае, че реферите търсят всякаква следа от непозволени действия и борбата, която сме свикнали да виждаме в наказателното поле, вече почти не съществува, което прави работата на защитниците много по-трудна.

Някои тимове имат по-голяма полза от това, отколкото други, и отборът на Англия, който ще се изправи срещу Хърватска на полуфинала в сряда вечер, е отбелязал 80% от първите си 10 гола в турнира от статични положения. Хари Магуайър откри резултата в четвъртфинала срещу Швеция след ъглов удар. До тогава, нито един от двата тима не изпъкваше особено, и статичното положение помогна за излъчването на победител.

Швеция игра съвсем спокойно и предпазливо през първото полувреме на двубоя, без да изпраща прекалено много играчи в атака. Това бе тенденция през целия турнир, като отборите се защитават по навътре в полето си, което доведе до нуждата от статични положения, за да бъдат отбелязвани попадения.

Като се има предвид дялът им, има голям шанс финалът на Мондиал 2018 да бъде решен от един гол при статично положение – толкова важни са станали те в тазгодишното издание на турнира.