Преглед на първите срещи от осминафиналите в Шампионска лига

Груповата фаза а Шампионската лига винаги е предлагала интригуващи срещу, като победата на Борусия Дортмунд над Реал Мадрид с 3-2 или изненадата, която поднесе Ростов срещу Байерн Мюнхен. Въпреки това, нищо не може да се сравни със срещите от елиминационната фаза на надпреварата. Първите двубои от 1/8 финалите отново ни предложиха страхотни сблъсъци.

Две срещи се отличиха сред останалите – победата на ПСЖ над Барселона с 4-0 и головата фиеста, която ни предложиха Манчестър Сити и Монако.

Каталунците пристигнаха в Париж като фаворит за класиране напред и като цяло в турнира, но си тръгнаха от френската столица в ролята на аутсайдер. Момчетата на Унай Емери се представиха отлични и доминираха в срещата от първата до последната минута. Парижани притискаха съперника непрестанно, дори когато топката бе у вратаря Андре Тер Щтенген, което не позволи на гостите да намерят своя ритъм на игра. Барса изигра един от най-слабите си мачове в турнира от години насам и Луис Енрике ще трябва да сътвори истинско чудо ако иска неговия тим да продължи напред. Отборът му се нуждае от концентрация и като начало е добре да спечели мачът на „Камп Ноу“ независимо от резултата.

Срещата на „Етихад“ също се очакваше да е интересна, но едва ли някой не способен да предскаже такава канонада от попадения. Двата тима се впуснаха в непрестанни атаки. Първоначално Гражданите поведоха в резултата, но не след дълго Монегаските успяха да върнат попадението и да излязат напред в резултата на свой ред. Сити изравни, само за да получи трето попадение, с което отбора от Кралството поведе с 2-3. По всичко личеше, че французите ще вземат срещата, но англичаните не бяха казали последната си дума, като в последните 20 минути момчетата на Гуардиола нанесоха съкрушителен удар, вкарвайки 3 безответни попадения. По този начин отборът от Манчестър си осигури преднина от 2 попадения преди реванша.

В другите срещи от надпреварата Борусия Дортмунд допусна загуба като гост от Бенфика с 1-0. Немците бяха по-добрия отбор в срещата, но не успяха да отбележат попадение, като в грешник за отбора се превърна традиционно безпогрешния Пиер Емерик Обамеянг.  Наполи даде добра заявка преди реванша срещу Реал Мадрид. Италианците откриха резултата с красиво попадение на Лоренцо Исиние, но Кралете се върнаха в срещата и с великолепното изпълнение на Каземиро стигнаха до победа с 3-1.

Байерн Мюнхен постигнаха поредна разгромна победа над Арсенал, този път с 5-1 в Германия. На полувремето нищо не предвещаваше, какво ще се случи с англичаните през втората част. Атлетико Мадрид също изглежда свърши своята работа, след като постигна победа с 4-2 над Байер Леверкузен в Германия. Ювентус пък постигна чиста победа с 0-2 като гост на Порто, което им дава страхотно предимство преди реванша в Италия. Шампиона на Англия Лестър успя да вкара скъпоценно попадение в Испания на Севиля, ри загубата си с 2-1. Въпросът тук е дали Клаудио Раниери може да повтори подвига от Висшата лига, сега в Шампионската лига.

Очакват ни някои много интересни реванши в Шампионската лига този сезон. Множество голове ще очакваме на „Стад Луи II” от Монако и Манчестър Сити. Атмосферата ще бъде наелектризираща в срещата между Наполи и Реал Мадрид, както и Борусия Дортмунд и бенфика, където домакините имат пасив за наваксване. Ще успее ли Барселона да сътвори чудото, а Арсенал да стори немислимото срещу Байерн ? Предстои да видим в реваншите от осминафиналната фаза на най-престижния турнир на Стария континент.